404 Turystyczne atrakcje naszej gminy » SKKT - PTTK
Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Turystyczne atrakcje naszej gminy

Gmina Pniewy położona jest na Pojezierzu Poznańskim, nad rzeką Mogielnicą, w południowo-zachodniej części powiatu szamotulskiego. Zajmuje powierzchnię 158,6 km2. Obszar ten zamieszkuje około 12 tysięcy ludności, z czego miasto Pniewy liczy około 7,5 tysiąca. Na terenie gminy rozciągają się malownicze rezerwaty przyrody: „Las grądowy nad Mogilnicą”, w którym ochronie podlega około 120 letni zespół lasu liściastego, oraz rezerwat leśny „Jakubowo”. Jest również Ścieżka Edukacji Przyrodniczej „Dąbrowa”, którą można przebyć rowerem lub pieszo. Na terenie gminy warto zobaczyć kościoły w Pniewach: barokowy z XVIII wieku p.w. św. Ducha, późnogotycki kościół p.w. św. Wawrzyńca wzniesiony w II połowie XV wieku, św. Jana, kaplica św. Olafa z kryptą – sarkofagiem założycielki zgromadzenia Sióstr Urszulanek – św. Urszuli Ledóchowskiej oraz w Psarskiem późnogotycki kościół z fundacji Zajączkowskich p.w. Wniebowzięcia NMP z XV wieku i w Nojewie w stylu neogotyckim p.w. św. Andrzeja Boboli z XIX wieku. Prawie w każdej miejscowości można znaleźć „coś” do zwiedzania i podziwiania. Pięknymi jeziorami przyciągają nas takie miejscowości jak: Zajączkowo, Psarskie, Orliczko, Buszewo, Lubosina czy Pniewy. Ciekawe dwory i pałace są w Pniewach, Chełmnie, Zajączkowie, Lubosinie, Buszewie i Przystankach. W Nojewie możemy obejrzeć trzy okazałe wiadukty ceglane z początku XX wieku. W wielu miejscowościach warto odnaleźć pomniki przyrody, które przeważnie są w dawnych parkach krajobrazowych przydworskich. W Kikowie jest dwupienny wiąz o obwodzie wspólnego pnia ponad trzech metrów oraz dwa cisy.

Przemierzając gminę można spotkać ciekawych ludzi, znaleźć urokliwe zakątki. Można poruszać się znakowanymi szlakami turystycznymi: pieszym żółtym wiodącym z Ostroroga przez Zajączkowo i Nojewo i dalej do Sierakowa lub rowerowym czarnym prowadzącym z Szamotuł przez Zajączkowo, Psarskie w kierunku Chrzypska Wielkiego.

Warto również samodzielnie ułożyć trasę korzystając z mapy i dostępnych źródeł informacji (przewodniki, foldery, Internet). Zachęcam również do sięgnięcia po podania, legendy czy baśnie związane z miejscowościami naszej gminy, które urozmaicą nasze wiadomości. Pod Chełmnem niedaleko Pniew znajduje się najwyższe wzniesienie regionu szamotulskiego pokryte lasem i krzewami – Góra Chełmińska, znajdująca się 131 metrów nad poziomem morza, zwana w myśl podania „Górą Czarownic”. Ponoć przed wiekami na górze tej stał stos, na którym spalano ujawnione w okolicy czarownice. Do ich spalania lud wyznaczył bogobojnego człowieka, który mieszkał w pobliżu stosu. Rzucane w ogień czarownice wzywały diabła by pokazał tego, który je palił. Razu pewnego wzbił się diabeł z nim w powietrze i nagle zapiał kogut. Czart wystraszył się i upuścił nieszczęśnika, który upadł z wielkiej wysokości na kamień tak, że w głazie pozostał ślad stopy. Na miejscu gdzie był stos zbudowano później kapliczkę, którą można zobaczyć również dzisiaj, a schodząc z stamtąd w stronę szosy nieopodal figury znajdziemy płaski kamień z wyrazistym odciskiem nogi.

Odkrywajmy na nowo Gminę Pniewy.

Luiza Krzemieniewska