404 Sierakowski Park Krajobrazowy » SKKT - PTTK
Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Sierakowski Park Krajobrazowy

sierakow-czaplaDużą atrakcją naszej miejscowości jest położenie w pobliżu Sierakowskiego Parku Krajobrazowego, do którego często się udajemy, przekraczając charakterystyczne ceglane mosty, stanowiące symboliczną granicę Parku.

Uczniowie naszej szkoły często odbywają tam lekcje przyrodnicze i wycieczki. Jedną z tras wiodących do Parku jest żółty szlak turystyczny, który prowadzi nas wzdłuż pobliskiego Jeziora Kikowskiego.

mostek-spkSierakowski Park Krajobrazowy położony jest w zachodniej części województwa wielkopolskiego. Obejmuje powierzchnię 30413 ha i został utworzony w celu w celu ochrony polodowcowego krajobrazu części Pojezierza Międzychodzko-Sierakowskiego, o rzeźbie urozmaiconej wzgórzami morenowymi, wydmami, dolinami rzek i rynnami jezior. Lasy zajmują 33% powierzchni Parku. Płynąca przez Park rzeka Warta dzieli go na dwie części: północną z wydmowymi terenami i południową z pagórkowatym obszarem morenowym. Charakterystyczne dla Parku są 52 jeziora polodowcowe o powierzchni powyżej 1 ha i wiele mniejszych zbiorników wodnych. Najgłębszym jeziorem jest Jezioro Śremskie (45 m), jego dno leży 6 m poniżej poziomu morza  i tworzy jedyną w Wielkopolsce kryptodepresję. Na terenie parku znajdują się 4 rezerwaty: “Buki nad Jeziorem Lutomskim”, “Cegliniec, “Czaple Wyspy” oraz “Mszar nad Jeziorem Mnich”. Ośrodek Edukacji Przyrodniczej mieści się w pięknym dworku w Chalinie. Symbolem Sierakowskiego Parku Krajobrazowego jest czapla siwa, którą można spotkać na tym terenie.

mapka-spk