404 Nojewo » SKKT - PTTK
Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Nojewo

Nojewo to niewielka miejscowość w gminie Pniewy, w powiecie szamotulskim i województwie wielkopolskim. Po raz pierwszy wzmiankowana pod datą 1284r. Nasza wieś jest położona na krawędzi dość głębokiej doliny, przy drodze Pniewy-Wronki i nieczynnej obecnie linii kolejowej Szamotuły-Międzychód, po której toczył się jeszcze niedawno parowóz. 

Między strumykiem Oszczynica  a Jeziorem Kikowskim, w niedużej odległości od siebie, znajdują się trzy grodziska wczesnośredniowieczne: dwa stożkowate o obwodzie 125 i 70m oraz wysokości 10-12 i 6m, trzecie pierścieniowate o średnicy 25 i wysokości do 16m. Takie usytuowanie grodzisk wskazuje nie tylko na gęste zaludnienie ziem położonych w sąsiedztwie, lecz także na ważną rolę strategiczną tych grodzisk w przeszłości. Być może broniły one dość ważnego szlaku komunikacyjno-handlowego, wiodącego z Poznania do Sierakowa.

W centrum wsi jest kościół neogotycki p.w. św. Andrzeja Boboli z 1865r. ze strzelistą wieżą. Obok pochodzący z 1945r. pomnik ku czci 12 ofiar II wojny światowej.  

Nieopodal kościoła zobaczyć można budynek, w którym początkowo mieściła się polska szkoła. Nauka w niej rozpoczęła się 1 kwietnia 1934 roku. Pierwszym jej kierownikiem był Edmund Pawlicki. W Starej Szkole była jedna izba lekcyjna i mieszkanie dla nauczyciela, więc zajęcia prowadzone były także w Pastorówce (dawnej szkole niemieckiej) oraz w pomieszczeniu dzisiejszej salki katechetycznej przy Plebanii.

szkolaW budynku  nowej szkoły, tzw. Tysiąclatce, pierwsze lekcje odbyły się w lutym 1964r. W klasach znajdowały się 22 piece węglowe. W 1985 roku wybudowano drugie skrzydło i zainstalowano centralne ogrzewanie. W 2004 roku została wybudowana przy szkole nowoczesna hala sportowa. Zastosowano nowoczesne rozwiązania techniczne z uwzględnieniem osób niepełnosprawnych. Obecnie w szkole jest 6 klas i oddział przedszkolny.

Przy drodze do Pniew ok. 1980 roku zbudowano hydrofornię. Służy ona do wypompowywania wody z podziemnych źródeł dla wiejskich wodociągów. Jest ona nadal czynna i zaopatruje w wodę wszystkie sąsiednie wsie.

Nieopodal hydroforni znajduje się budynek OSP Nojewo z 1993 roku oraz Sala Wiejska. W niej odbywają się zebrania wiejskie, zabawy taneczne i imprezy okolicznościowe.

Za budynkiem świetlicy dostrzec można okazały wiadukt ceglany, jeden z trzech znajdujących się w Nojewie. Zbudowane zostały one wraz z linią kolejową i oddane do użytku w 1908 roku. Przy torach, nieopodal budynku stacji, stoi ciekawa wieża ciśnień z 1907 roku.

Tuż za mostem rozpoczyna się Sierakowski Park Krajobrazowy. Powstał on w 1991 roku obejmując powierzchnię 30413ha zachodniej części województwa wielkopolskiego. Jego celem jest ochrona niezwykle interesującego krajobrazu o bogatej rzeźbie z licznymi wzgórzami morenowymi, rynnami jeziornymi, dolinami rzek i wydmami. Dużą atrakcją parku są liczne jeziora polodowcowe tworzące tzw. Krainę Stu Jezior.

Zapraszamy do nas!!

Bibliografia:

Mordal Paweł, Ziemia Szamotulska, 1993

Łęcki Włodzimierz, Pojezierze Międzychodzko- Sierakowskie, Poznań 1995

a.

 

<<<Więcej zdjęć>>>